Logo CRM Ozellikleri Go Plus - Hp Server Kampanyasi
icons8-trust-24.png
Logo CRM Ozellikleri

LOGO CRM ÖZELLİKLERİ

Bilgi Talebi

Lisans Yenileme

Fiyat Listeleri

Kampanyalar

Başarı Hikayemiz

Logo LEM

Logo CRM Ozellikleri

LOGO CRM ÖZELLİKLERİ

Satış Otomasyonu: Satış süreçlerinin en temel ihtiyaçtan başlayarak kolay ve hızlı bir biçimde yönetilmesini sağlayan satış otomasyonu özelliği ile fırsatlarınızı, projelerinizi ve ihaleleri tek ekrandan takip edebilirsiniz. Ayrıca Satış personeli tarafından gerçekleştirilen tüm aktiviteleri aktivite yönetimi özelliği ile kayıt altına alıp istenilen bir kayıtla ilişkilendirebilirsiniz.

Pazarlama Otomasyonu: Potansiyel ve mevcut müşterilerin hedeflendiği pazarlama kampanyalarını, fuarları ve pazarlama aktivitelerini yönetmenizi sağlarken bu çalışmalar doğrultusunda yapacağınız gönderimleri toplu olarak gerçekleştirmenize imkan tanır. Rakip yönetim özelliği sayesinde sektörünüzde bulunan diğer firmaların mevcut durumlarının raporlanmasını sağlayarak stratejik kararlar almanıza yardımcı olur.

Satış Sonrası Destek: Müşteriler tarafından iletilen talep ve şikayetlerin takip edilmesini sağlar. İletilen kayıtları kullanıcılara veya departmanalara atayabilir, durum motoru sayesinde durum takibini daha sistemli ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Raporlama: Kullanıcı ve departmanların ihtiyaçlarına göre girilen verilerin hızlı ve güvenilir şekilde raporlanmasına olanak sağlar. Raporlar tasarımları istenilen şekilde, grafik, düz metin, pivot veya harita olarak alınabilir. Alınan raporlar kullanıcı rolüne bağlı olarak dışarıya aktarılabilir.

ERP Entegrasyonu: GO Plus, Tiger Plus, Tiger Enterprise ve j-guar entegrasyonu sayesinde verilen tekliflerin sipariş/irsaliye olarak aktarılmasını sağlar. Ürünlerin stok durumlarına ve cari kartların bakiyelerine de bu entegrasyon sayesinde anlık olarak Logo CRM üzerinden ulaşabilirsiniz.

İş Akışı (Workflow): Microsoft Workflow Foundation üzerine kurulu iş akışı yönetimi sayesinde iş nesneleri arasında otomatik kayıt oluşturma ve güncelleme süreçleri tasarlanabilmektedir.

KPI (Anahtar Performans Göstergeleri): Tanımlanan KPI’lara göre satış ekiplerinin hedeflenen ve gerçekleşen satışlarını anlık olarak takip edebilirsiniz.

Uygulamalar (App Store): Logo CRM, eXpressApp Framework ile App alt yapısı sunmaktadır. App geliştirerek mevcut modüller özelleştirilebilmekte veya yeni modüller oluşturulabilir.

Bu Sayfayı Beğendiniz mi?

İLGİLİ LOGO ÇÖZÜMLERİ :

İş uygulamalarınızı 3. boyuta taşıyın!

Logo Go 3

Yepyeni Bir Kullanıcı Deneyimi!

Logo Tiger 3

İş Hayatında Yeni Bir 'Start'

Logo Start

En Uygun e-Fatura Çözümleri

Logo e-Fatura

Maliyet Avantajlı, Çevreci Çözüm

Logo e-Defter

Azalan Maliyetler, Hızlı Çözüm!

Logo e-Arsiv